Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
A közgazdász a Corvinus diplomaosztóján élesen bírálta – többek közt kleptokráciának is nevezte – a jelenlegi politikai berendezkedést.
Illusztris vendég búcsúztathatta a „megújult” Corvinus diákjait idén, a baloldali miniszterelnök-jelöltséggel 2004-ben, 2009-ben és 2017-ben is hírbe hozott, de mindig csak a lelátóról bekiabáló bróker figurája. Jaksity György afféle öltönyös Puzsérként fakadt ki a színpadon, amitől egyszerre lázba jött a Márki-Zay-szimpátiájából éppen hogy csak magához tért balliberális médiavilág – olvasható a Drót.info cikkében.
De ki is lehet a bukott ellenzék vadiúj Bajnai Gordonja? Ennek megértéséhez talán érdemes a „kiszivárgott” felvételen elhangzottak egy-egy fontos felvetését figyelembe venni. A 444 cikkében kritikátlanul idézi Jaksityot: „Nem kezdett harcosan, először csak felsorolta karrierje legfontosabb állomásait: részt vett a Budapesti Értéktőzsde megalapításában, aminek később elnöke is lett, 1993-ban létrehozták az azóta általa irányított Concorde Értékpapír Rt.-t”.
A Drót.info megjegyzi: sajnos a fontos állomások közül – legalábbis a 444 cikke alapján – kimaradt pár információ: például a KISZ-csúcsvezér Hardy Ilona szerepe Jaksity karrierjében. Vagy az, hogy a 25 éves (!) fiatalember közvetlenül a rendszerváltáskor – amikor milliós tömeg került az utcára – a Lupis Brókerház igazgatója lett. Idézzük őt a Magyar Nemzet 1992 novemberi írásából:
„A történet még az egyetemen kezdődött. Harmadikos lehettem, amikor már tudtam, hogy a szakmának ennek a területével szeretnék foglalkozni. Ekkor találkoztam Hardy Ilonával, és ekkor ismerkedhettem meg az értékpapír-kereskedelmi titkárság munkájával is.”
Ami a Lupis Brókerházat illeti, milliárdos brókerbotrány tört ki körülötte 1994 elején, de ez sem a Corvinus színpadán, sem a Forbes Jaksityot ajnározó cikkében nem került elő – írja a Drót.info. Talán az „otthon” szó azért maradhatott ki a jaksityi tevékenységek helyszínei közül, mert miközben Orbánék a demokráciáért harcoltak az utcán, Jaksity apukája a Minisztertanácsban építette a népi demokráciát – olvasható a portálon.
Jaksity így folytatta:
A szocialista tervgazdaság és a haveri kapitalizmus sajátos keveréke jött létre…”
Nem meglepő módon: a jól csengő 1984-es évben Jaksity apja a tervhivatalban volt beosztásban, előtte pedig Belgrádban volt diplomáciai kiküldetésben, ahova vitte a fiát is. A főbróker a végére a gátlásait levetkőzve „mániákus autodidaktának” és rendszerváltás elkezdőjének nevezte magát, feltehetően 1989–90-re utalva.
„Sokkal inkább azért, mert kihívásként, feladatként, mi több, küldetésként fogtuk fel, hogy az egyetem falai között és azon kívül – csak megjegyzem, önök előtt egy mániákus autodidakta áll –, megszerzett tudásunkat kamatoztatva és szorgalmunkra alapozva tegyük meg a tőlünk telhetőt azért, hogy egy jobb országban élhessünk. Nem zéró összegű játszmában, mások megkárosításával, hanem környezetünk és magunk együttes felemelésével gondoltuk ezt elérni. És így is cselekedtünk. Sajnos nem ez lett a követendő példa. A leggazdagabb magyarok jelentős része egykori állami vagyon romjain vagy a jelenlegit megcsapolva és EU-s támogatásokkal felturbózva éli felhőtlen vagy még inkább felelőtlen életét. Én önöknek azt mondom, kedves végzősök, hogy önök lesznek az a generáció, amelynek a feladata, amit mi elkezdtünk, a rendszerváltás végleges befejezése” – fogalmazott Jaksity.
Nyitókép: YouTube